این روزها بازاریاب‌ها مدام در حال رقابت با یکدیگر برای جلب توجه مخاطبان هستند. از بیلبوردها تا تبلیغات تلویزیونی، از تبلیغ در یوتیوب تا تبلیغات گوگل (Google Adwords) همه و همه کانال‌ها و روش‌های برقراری ارتباط با مخاطبانی است که کسب و کارها امید دارند آن ها را به مشتری و در بهترین حالت به یک مشتری وفادار تبدیل کنند. اما جلب توجه و طراحی تبلیغ، هنر و مهارت‌های خاص خود را طلب می‌کند.

کپی رایتینگ هنر و دانش تولید محتوای تبلیغاتی برای المان‌ها و فرایندهای تبلیغاتی کسب و کار است. نکته مهم در کپی رایتینگ دقت به این موضوع است که مخاطبان ما در کدام مرحله از قیف بازاریابی یا قیف فروش قرار دارند. دقت به این موضوع کلیدی ترین نکته در فرایندهای طراحی تبلیغ است، چرا که شناخت مخاطب اولین مرحله برای برقراری ارتباط صحیح با مخاطبان است. به دنبال جلب توجه و شناساندن نام برندتان به به دیگران هستید؟ یا می خواهید مخاطبان فعلی را به مشتری تبدیل کنید؟ یا شاید به دنبال طراحی نامه تبلیغاتی برای بازگرداندن مشتری‌های قبلی به وبسایت و فروشگاه خود برای افزایش فروشتان هستید؟

پس از تعیین مختصات مخاطب می بایست با در نظر گرفتن اهدافتان پیامتان را طراحی کنید. این همان کاری است که یک کپی رایتر انجام می دهد. کپی رایترها کسانی هستند که بازاریابی و فروش را می شناسند و توانانایی بسیار بالایی در برقراری ارتباط کلامی و نوشتاری با دیگران دارند.

فراموش نکنید که در کپی رایتینگ:

1- پیام شما باید در جلب توجه مخاطبان موفق باشد.

2- برای آنها باورپذیر باشد.

3- در آنها نسبت به برند شما علاقه ایجاد کند.

4- در آنها نسبت به انجام عملی خاص، که همان هدف تبلیغ شماست، اشتیاق ایجا کند

5- آنها را به انجام عملی خاص دعوت کند.

جلب توجه اولین و دعوت به اقدام آخرین مرحله در کپی رایتینگ و طراحی تبلیغ است. بسیاری از صاحبین کسب و کارها انتظار دارند که کپی رایترها متن و محتوای تبلیغاتی جذابی برای آنها طراحی کنند که به افزایش فروش منجر شود. اما نکته در اینجاست که جذاب بودن کافی نیست، شما باید بدانید که دقیقا چه کسی را هدف تبلیغ خود قرار داده اید و نوع ارتباط مخاطبا هدف با نام و محصولتان را مشخص کنید.